top of page

2001 m. Gargždų ,,Kranto” vidurinė mokykla

tapo UNESCO Asocijuotų mokyklų tinklo

nare (2012 m. mokykla buvo reorganizuota į

pagrindinę mokyklą). 

2013 m. Gargždų "Kranto" pagrindinė mokykla gavo ASPNet lietuvišką ir dvikalbį logotipus.

Logotipai
Rio konferencija

Mūsų vykdomiems projektams pradžią davė 1992 metais Rio de Žaneire vykusi Jungtinių Tautų aplinkos ir plėtros konferencija - Žemės pasitarimas arba Rio konferencija skirta tarptautiniams aplinkos apsaugos klausimams, kurią organizavo Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programa. Suprasdami, kad ekonomikos plėtros sustabdyti neįmanoma, konferencijos dalyviai svarstė kaip pakeisti gyvenimo būdą XXI amžiuje, kad išsaugotume žemę ateities kartoms. Joje dalyvavo 172 valstybių atstovai, kurie pasirašė Rio de Žaneiro deklaraciją dėl aplinkos plėtros ir darbotvarkę 21 amžiui - AGENDA 21. Subalansuota plėtra nepažeidžiant gyvosios ir negyvosios aplinkos procesų, tausojant gamtos išteklius ir biologinę įvairovę, teisingai paskirstant gamtos išteklius, skatinant visus dalyvauti priimant sprendimus ir sprendžiant vietos aplinkosaugos problemas.

 

Subalansuota plėtra grindžiama visų Žemės asmenų atsakomybe už gamtą ir žmogų. Čia svarbus vaidmuo tenka aplinkosauginiam švietimui. Labai didelė problema žmonių sąmoningumo stoka. Klimato pokyčiai, ozono sluoksnio ardymas, rūgštūs lietūs, dirvos erozija - visa tai bausmė už žmogaus norą tik imti iš gamtos. Šviesieji protai ragina problemas spręsti sutelktus jėgas, ypač plėtojant gamtosauginį švietimą mokyklose.

 

1996 Gargždų ,,Kranto" vidurinė mokykla dalyvavo dviejuose tarptautiniuose projektuose ,,Baltijos krantas" ir ,,Pakrančių valymas". Dalyvavimą projektuose inicijavo geografijos mokytoja metodininkė Sigita Ivanauskienė.

Kadangi mūsų mokykla stovi ant Minijos kranto, o Minija atneša vandenį į Baltijos jūrą - tai mokiniai tyrė Minijos upės vandenį, nustatė jo biologines ir chemines savybes. Daugiau dėmesio skyrė cheminiam vandens tyrimui. Pradžioje, kol mokykla neturėjo kompleksinės laboratorijos su reikiamais fermentais, prašydavo higienos centro pagalbos, įsigijus laboratoriją tyrimus mokiniai buvo pajėgūs atlikti patys.

Mokiniai atsinešdavo ištirti ir savo šulinių vandenį. Gautus davinius analizuodavo.

Tarptautiniai projektai

Šiukšlių rinkimas, klasifikavimas, užrašymas skaičiais ar diagramomis, duomenų paskelbimas parodė taršos pobūdį. Mokinius domino savaiminė taršos sunykimo trukmė - stiklui suirti reikia 900 metų, plastmasei - 200 metų. Mokyklos bendruomenei rūpėjo kas bus su žeme ateityje. 1999 m. mokykla įsijungė į projektą AGENDA - 21. 

,,Mes nepaveldėjome

žemės iš savo protėvių,

mes pasiskolinome ją iš savo vaikų."

Amerikiečių patarlė

Ekologinis ugdymas

Ekologinis ugdymas - tai ne tik mokymasis apie gamtą. Tai moralės, sąžiningumo, darbštumo ugdymas, patirties kaip saugoti gamtą perteikimas, supratimo apie žmogaus paskirtį Žemėje formavimas, žmogaus ir gamtos santykių nagrinėjimas.

Geologijos muziejus

Geologijos muziejus

1987 metasi Gargždų 2-ojis vidurinėje mokykloje įsikūrė jaunųjų geologų būrelis. Per šiuos dešimtmečius užsiauginome ne vieną geologą, apvaikščiojome Gargždų apylinkes, apvažiavome visą Lietuvą.

Būrelį lankė jau keli šimtai mūsų mokyklos mokinių ir tikrai ne visiems vien geologija rūpėjo. Ir po kelių metų jie prisimena keliones, išvykas gamtoje, darbus kuriant muziejų. 

1997 metų vasarą dalyvavome socializacijos programoje ir laimėjome piniginį prizą, už kurį suorganizavome trijų dienų kelionę į šiaurės Lietuvą. Aplankėme Karpėnų klinties, Petrašiūnų dolomito karjerus, apžiūrėjome Biržų smegduobes, gipsą, sieros vandeniliu prisotintus šaltinius. Tokiose kelionėse be geologijos nepamirštame ekologijos, istorijos, geografijos.

Sukūrėme geologinį taką, kuriame paruošėme rekomendacijas, kaip aprašyti riedulį, šaltinį, upč, atodangą, terasą, senvagę.

Užsiėmimai jaunesniems geologams vyksta keliose grupėse. Priimami baigę šešias klases, kad turėtų geografijos žinių pagrindų, o vyriausi yra dešimtokai. Kiekvieną vasarą važiuojame į respublikines jaunųjų geologų stovyklas, o pavasarį dalyvaujame olimpiadose ir seminaruose. 

Esame apžiūrėję ne vieną gręžinį, Genčių naftos verslovę, Klaipėdos geoterminę jėgainę.

Geologijos muziejuje sulaukiame svečių iš Punsko, Liepojos, Kretingos, Plungės, Šiaulių. Lankosi mokiniai, mokytojai, mokyklos ir miesto svečiai.

Bet labiausiai muziejus reikalingas ne svečiams, o mūsų mokyklos mokiniams. Jame galime aiškintis šias geologines temas papildančias geografiją:uolienų kilmė, Lietuvos naudingos iškasenos, kristalinės ir amorfinės uolienos, litosferą sudarančios uolienos, Lietuvos energijos šaltiniai. Apsilanko ir chemijos mokytoja, aiškindama metalų rūdas, įvairias druskas, kristalų susidarymą, mineralų klasifikaciją.

Vienaip susipažįsta su muziejaus eksponatais penktokai, kitaip - vyresnieji. Geografijos savaitės metu muziejus kiekvieną dieną būna pilnas lankytojų.

                                                                                       Geografijos mokytoja metodininkė,

                                                                                        geologijos muziejaus vadovė

                                                                                                                          Sigita Ivanauskienė

 

Konkursas Bulgarijoje

TARPTAUTINIS KONKURSAS BULGARIJOJE

 

Gargždų ,,Kranto” pagrindinė mokykla atsiliepė į Bulgarijos nacionalinės UNESCO komisijos kvietimą  dalyvavauti tarptautiniame konkurse “Karstinių reiškinių apsauga – dovana ateities kartoms”, skirtame gamtos paveldo ir ypatingai Bulgarijos teritorijoje esančių karstinių uolienų išsaugojimui. Mūsų mokyklos mokinės Gintautė Pieslekaitė ir Akvilė Montrimaitė nusiuntė prezentaciją ,,Karstinių įgriuvų fenomenas Lietuvoje”.

 Konkursą rengė Nacionalinis geofizikos, geodezijos ir geografijos institutas (BAS), renginį globojo Bulgarijos mokslų akademija. Vertinimo komisijai pirmininkavo profesorius Y.Nakano iš Japonijos, komisijos nariai buvo iš Bulgarijos ir Čekijos Respublikos.    

 

Konkurso, skirto įvairaus amžiaus  moksleiviams, studentams ir mokytojams šūkis: “Saugomi karstiniai reiškiniai - tiltas į ateitį”. Organizatoriai ypatingai laukė darbų, sukurtų taikant naujausias technologijas. Gintautė Pieslekaitė ir Akvilė Montrimaitė laimėjo antrą vietą multimedijos prezentacijų kategorijoje ir buvo apdovanotos garbės raštu už aktyvų dalyvavimą ir pristatymo meniškumą bei atminimo dovanėlėmis. Mokines konkursui paruošė geografijos mokytoja metodininkė Sigita Ivanauskienė.

Konkursas vyko 2012 m. rugsėjo 16-20 d. Šumene, Bulgarijoje.

 

bottom of page